Šílenství, řeklo by se...

Tak by to možná někdo na začátku nazval. My si to z legrace připomínáme občas ještě dnes. Ano i tak by se dal popsat začátek našeho dobrodružství, kterému říkáme "naše firma".

 

Všehno to začalo v lednu letošního roku(2015) na výletě do Budapešti. Jeli jsme se tam zahřát do proslulých lázní, ochutnat perkelt, oslavit Nový rok otevřením láhve šampaňského a vůbec se prostě "podívat do světa". Rádi a často cestujeme, takže to pro nás bylo přirozené.

 

A právě tam, v dvouměstí Buda a Pešť jsme při jedné vycházce po centru Budy našli zajímavý obchůdek. Jmenoval se reflexshop a vypadalo to tam asi takhle: reflexshop.hu

Moc se nám ten koncept líbil a říkali jsme si, kde bychom tak něco podobného našli u nás v Čechách, až se vrátíme domů. Napadlo nás taky, že by toho mohli prodávat mnohem víc, než jen hlavolami a deskové hry. Z jiných cest po světě jsme znali podobné obchůdky, kde se prodávají například chytré hračky, nejnovější gadgety pro mobilní zařízení nebo třeba jen merchandise, podobně jako to dělá Comicspoint u nás. 

 

Zapili jsme nový rok, dali si perkelt i gulasz ale myšlenka nás už neopustila. Zahnízdila se někde hluboko a začala růst a nabalovat se. Zjistili jsme například, že onen obchůdek má navíc i online obchod (pro ty, kteří umí maďarsky je to www.reflexshop.hu). Pak jsme si vzpomněli na náš velmi oblíbený, ale vzdálený americký thinkgeek.com. A myšlenka se rozvinula v ve vizi. Když nám takový obchod chybí, co kdybychom ho sami otevřeli? Protože ruku na srdce, taky nemáme rádi měkké dárky. Radši bychom robota, než svetr. Figurku Stormtroopera místo svetru. Tetris lampičku místo rukavic. 

 

A pak přišla Máňa. My? Podnikat? Prodávat zboží? Máňa říkala to, co říká obvykle "to nejde", "to neumíte", "to bude moc složité", "někdo už to určitě dělá", "to se nebude prodávat", "o takové zboží v Čechách není zájem".

 

Skoro jsme zavrhli vizi i myšlenku. Ona je Máňa totiž hrozně neodbytná a těžko se jí člověk zbaví. Naštěstí chtěla vidět sklep. Když tam vlezla, zavřeli jsme jí tam.

 

Bez Máni to vzalo rychlý spád. Založili jsme firmu, zapsaná byla 16. února 2015. Pak jsme hledali místo a zároveň vybírali platformu pro e-shop. To všechno při zaměstnání, takže to šlo z počátku pomalu a Mána o sobě ve sklepě dávala vědět. Ale vytrvali jsme a skládali to kousíček po kousíčku. Doménu. Volba platformy - vybrali jsme nakonec Magento CE. Výběr šablony pro e-shop. Prohlídky prostor k pronájmu - jsme z Plzně a tak jsme se logicky rozhodli, že první obchůdek otevřeme tamtéž. 

Na konci března jsme našli vhodné prostory. Byly v hrozném stavu ale v centru města v tehdy právě zrekonstruovaném parku a přilehlé ulici:
Původní stav prodejny 

Bylo třeba opravit vnitřní zdi novým štukem a vybourat otřesný pult. Proběhla výměna stropnic a obchod má dnes novou elektroinstalaci. Pak jsme vše vymalovali, pořídili nový štít a vnitřní nábytek. Napřiklad dodávka výzdoby z USA měla zpoždění. Celé to trvalo necelé dva měsíce a stálo pár zlatých. Nebudu Vám říkat kolik, to byste zopakovali nahlas první slovo tohoto příspěvku(Šílenci, co?).

Jen pro zajímavost, i takhle vypadali některé návrhy štítu nad výlohou a dveřmi:
Návrh štítu

Ještě najít někoho, kdo by chtěl v létě prodávat v obchodě pro geeky. Nejlepší by byl geek, napadlo nás. Tak jsme zaměstnalii nakonec dva šikovné kluky, kteří to měli jako, věříme, že příjemnou, brigádu na léto.

 

V průběhu května jsme otevřeli. Obchod a s ním i e-shop. 

 

A začali letní prázdniny. Dovedete si představit tu frustraci, když máte v obchodě zaměstnance a za celý den nemáte ani jeden prodej? No ale nakonec se věci pomalu začali lepšit. Objevili nás letní turisté a pomohli nám i různé akce "Města kultury 2015" pořádané v našem okolí.

 

Od září máme již stálého zaměstnance, Káju. Ostatně někteří z Vás ho možná znáte osobně, z Vašich návštěv u nás v obchodě, s některými z Vás možná mluvil po telefonu. 

 

Jo a najali jsme maskota. Je to ostrej hoch a má navíc Prsten.

Maskot